اگر بیشتر وقتتان در گوگل به جست‌وجو در وب‌سایت‌هایی تلف می‌شود که مدنظرتان نیست، به‌کمک سرویس Programmable Search Engine می‌توانید نتیجه جست‌وجوی خود را دقیق‌تر و سریع‌تر کنید.

مدتی پیش، ترفندهای جست‌وجو در گوگل را مفصل شرح دادیم و روش‌های مختلفی برای جست‌وجوی حرفه‌ای و دقیق‌تر در آن معرفی کردیم. اگر خاطرتان باشد، یکی از این روش‌ها استفاده از اپراتور :site بود که به شما امکان می‌دهد نتیجه جست‌وجوی خود را تنها در یک وب‌سایت خاص مشاهده کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید با جست‌وجوی عبارت «بررسی آیفون ۱۳» در گوگل، تنها نتایج مربوط به سایت زومیت را مشاهده کنید، کافی است این عبارت را بعد از :site تایپ کنید.

حال، در این مطلب قرار است ترفند جالب دیگری را معرفی کنیم که به‌کمک آن می‌توانید عبارت مدنظرتان را نه در یک وب‌‌سایت، بلکه در هر تعداد وب‌سایت دلخواه جست‌وجو کنید. این روش به‌خصوص برای افرادی بسیار کاربردی است که مدام در گوگل دنبال دانلود رایگان فیلم یا بازی یا کتاب هستند؛ اما از تایپ «دانلود» به فارسی یا دیدن آن دسته از وب‌سایت‌های خارجی خسته شده‌اند که گزینه دانلود رایگان ارائه نمی‌دهند.

جالب است بدانید این ترفند ابزاری است که خودِ گوگل دراختیار کاربران قرار داده و کاربرد اصلی آن برای دارندگان وب‌سایتی است که می‌خواهند موتور جست‌وجوی گوگل را به سایت خود اضافه کنند تا بازدیدکنندگان برای جست‌وجو به ترک وب‌سایت مجبور نباشند. این ابزار Programmable Search Engine نام دارد و استفاده از آن کاملا رایگان است؛ اگرچه نسخه پولی آن نیز برای آن دسته از دارندگان وب‌سایتی موجود است که می‌خواهند تبلیغات گوگل از ابتدای نتایج جست‌وجو حذف شود.

ابزار Programmable Search Engine ابتدا با نام Google Custom Search در سال ۲۰۰۶ عرضه شد و احتمالا نمونه‌ای از آن را در بالای صفحه برخی از وب‌سایت‌ها دیده‌اید. با‌این‌حال، استفاده از این ابزار برای هدفی که گوگل برایش در نظر گرفته است، محبوبیت چندانی ندارد؛ اما برای کاربرانی که می‌خواهند جست‌وجویی سریع‌تر و کارآمدتر داشته باشند،‌ راهکار جالبی ارائه می‌دهد.

خبر خوش اینکه ایجاد موتور جست‌وجوی سفارشی‌سازی‌شده گوگل درعین رایگان‌بودن، بسیار آسان و کافی است مراحل زیر را انجام دهید:‌

۱. ابتدا وارد صفحه programmablesearchengine.google.com شوید.

۲. زیر بخش Edit search engine، روی گزینه Add کلیک کنید.

منبع: زومیت